Saturday, October 15, 2011

თავისუფლება თუ მორჩილება ნიკოლოზ ბარათაშვილის პოემა "ბედი ქართლისას" მიხედვით

გაკვეთილის თემა:თავისუფლება თუ მორჩილება/ნ.ბარათაშვილის პოემა „ბედი ქართლისას“ მიხედვით)
სწავლების საფეხური:მე–3
კლასი:მე–10
საგანი:ქართული ენა და ლიტერატურა
მოსწავლეთა რაოდენობა:6
გაკვეთილის მიზანი:მხატვრულ ტექსტზე მუშაობა, მოსწავლეებში კრიტიკული და შემოქმედებითი უნარ –ჩვევების განვითარება,ნაწარმოების პერსონაჟების შეხედულებების კრიტიკული განხილვა, არგუმენტების გამოყენებით პრობლემატურ საკიშხებზე მსჯელობა, ინდივიდუალური დასკვნების გამოტანა.
შედეგი:10.9.მოსწავლე კითხულობს, აანალიზებსტექსტს.
10.1.წარმოადგენს საკუთარ ან ჯგუფის პოზიციას, გასაგებად აყალიბებს აზრს, მსჯელობს არგუმენტირებულად,გამოაქვს ადეკვატური დასკვნები , იყენებს ფაქტებსა და ციტატებს საკუთარი მოსაზრების გასამყარებლად.
10.2.საუბრისას შემოიფარგლება კონკრეტული თემით. აკრიტიკებს ან იზიარებს ნაწარმოების პერსონაჟის შეხედულებებს.
10.8.მსჯელობს პრობლემებზე, რომელიც დაინახა ნაწარმოებში.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი:სახელმძღვანელო(ქართული ენა და ლიტერატურა ავტ.თ.ვასაძე), კომპიუტერი,ვიდეო მასალა ფილმიდან „წიგნი ფიცისა“.
წინასწარი ცოდნა:ტექსტი, პროგრამაWord-ი.შეუძლიათ დამოუკიდეებელი  მსჯელობა ,კრიტიკული აზროვნება,საკუთარი და სხვისი აზრის მოსმენა–შეფასება.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი:
A.ფაზა/გამოწვევა/–აქტივობა1.გონებრივი იერიში:
(მოსწავლეტა მოტივაციის მიზნით ვსვამ კითხვებს:1.რომელი საუკუნის ისტორიული სინამდვილეა პოემაში ასახული?
2.რა საბედისწერო შედეგი მოუტანა საქართველოს კრწანისის ბრძოლაში განცდილმა მარცხმა?
3.თქვენი აზრით ,რა იყო ერის დამარცხების ძირითადი მიზეზი?
4.როგორ განიცადა ეს მარცხი ერეკლე მეფემ?
5.რა გადაწყვეტილება მიიღო ქვეყნის მმართველმა?)   /5წთ/
B.ფაზა/ ცოდნის კონსტრუირება/–აქტივობა1.ტექსტის თხრობა:(
(მოსწავვლეები ყვებიან ტექსტის მე–2 ნაწილს ,ერეკლესა და სოლომონის საუბარს ,სოლომონისა და სოფიოს დიალოგს) /7წთ/
აქტივობა2.წყვილებში მუშაობა:
(მოსწავლეებს ვურიგებ საკითხებს:1.როგორ გესმით სიტყვა თავისუფლება? მორჩილება?
2.რა არის უპირველესი ერეკლე მეფისათვის?
3.ვისი პოზიციაა თქვენთვის მისაღები ან მიუღებელი და რატომ?
4.როგორი იქნებოდა თქვენი არჩევანი?)/20წთ/
აქტივობა3.ისტორიული ინფორმაციის მიწოდება/4წთ/
Cფაზა/რეფლექსია/ აქტივობა4.შეჯამება/4წთ/
აქტივობა 5.შეფასება/3წთ/
(გააზრება და ჩართულობა, აზრის თანმიმდევრობა,მეტყველების გამართულობა,მსჯელობის დამოუკიდებლობა ,სიზუსტე და კრიტიკული აზროვნება.)
აქტივობა 6.საშინაო დავალება/2წთ/
(დასაწერად :“რუსი აგრესორების ბარბაროსობა საქართველოში“
კომპიუტერში ინფორმაციის მოძიება და მასწავლებელთან გადაგზავნა)


შეფასების რუბრიკა

შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
დაბალი
საშუალო
მაღალი
საუკეთესო
გააზრებისა და ჩართულობის
არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში
ჩართულია საგააკვეთილო პროცესში
ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში,აზროვნებს დამოუკიდებლად
მთლიანად ორიგინალურია
აზრის თანმიმდევრობისა და მეტყველების გამართულობის
მეტყველება და აზრის თანმიმდევრობა დაბალია
მეტყველებს,მაგრამ უჭირს აზრის თანმიმდევრობა
მეტყველებს გამართულად ,
ზუსტად აყალიბებს აზრს
მსჯელობის დამოუკიდებლობის
ვერ მსჯელობს
დამოუკიდებლად
მსჯელობისას საჭიროებს დახმარებას
მსჯელობს  დამოუკიდებლად
მსჯელობს საუკეთესოდ
სიზუსტისა და კრიტიკული აზროვნების
უჭირს კრიტიკული აზროვნება
ვერ გამოაქვს კრიტიკული დასკვნები
უჭირს კრიტიკული აზროვნება
ზუსტად დაკრიტიკულად აზროვნებს


პროექტი ხალხური ზეპირსიტყვიერების ნიმუშების შეგროვება

პროექტის სახელი:ხალხური ზეპირსიტყვიერების ნიმუშების შეგროვება.
პროექტის მიზანი:ხალხური ზეპირსიტყვიერების ნიმუშების  შეგროვება ხელს
                                             შეუწყობს ფოლკლორის გამდიდრებასა და ხალხური
                                              მთქმელების გამოვლენას.
პროექტის სრული აღწერა:ინტერესი ხაალხური ფოლკლორის შესახებ და
                                                                  ხალხური მთქმელების გამოვლენა ჩვენს
                                                                 საკრებულოში მცხოვრები მოსახლეობიდან.
მონაწილეთა ასაკი:15–17 წელი.
ვადები/ხანგრძლივობა–ერთი თვე.
პროექტის შესაძლო აქტივობები:მოსწავლეების დაყოფა ჯგუფებად–
                                                                        I–ჯგუფი–ინტერნეტის საშუალებით
                                                          ინფორმაციის მოძიება ხალხური ზეპირსიტყვიერების
                                                        ნიმუშების შესახებ.
                                                                    II ჯგუფი–სტატისტიკური მონაცემების
                                                         მოძიება ცოცხნარის ტერიტორიულ ორგანოში
                                                         მცხოვრები მოსახლეობის შესახებ.
                                                                  III-ჯგუფი–გასაუბრება უხუცესებთან და
                                                     ხალხური მთქმელების გამოვლენა .
                                                                 IV ჯგუფი–ხალხური ფოლკლორის ნიმუშების
                                                      ჩაწერა ვიდეო რგოლით.
მოსალოდნელი შედეგები:ურთიერთთანამშრომლობისა დაკომუნიკაციის
                                                               უნარი.
                                                       ხალხური ზეპირსიტყვიერების ნიმუშების შეგროვება
                                                      და ხალხური მთქმელების გამოვლენა.
                                                 ბუკლეტების დამზადება. სლაიდების შექმნა.
სარგებელი სხვებისათვის:პრეზენტაციის ჩვენებით გააცნობენ საზოგადოებას
                                                                საკრებულოში მცხოვრებ ხალხური ლექსის
                                                           მთქმელებსა და მათ შემოქმედებას.
ენა:ქართული
მონაწილეები სხვა სკოლებიდან:არა მყავს
ეროვნულ გეგმასთან კავშირი:11.1.წინასწარ განსაზღვრავს საჯარო
                                                                    გამოსვლის მიზანს.ითვალისწინებს აუდიტორიას
                                                                საუბრობს კონკრეტული თემის შესახებ.
                                                             იყენებს ჩანაწერებს ძირითადი და ინფორმაციული 
                                                           იდეების გასამყარებლად.
პროექტის ხელმძღვანელი: ირინე გელაშვილი
ხელმძღვანელის ელ. ფოსტა:irine.gelashvili25@gmail.com